wtorek, 25 czerwiec 2024
  • 016 624-62-85
  • ul. Jana Pawła II 17, 37-500 Jarosław

30 maja – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – zwykły dzień a jednak wyjątkowy

0

dzień rodz.
30 maja został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiony Dniem Rodzicielstwa Zastępczego.

Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na problematykę sytuacji dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych, działań zmierzających do poprawy ich losu oraz popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego.
Najlepszym środowiskiem dla dziecka jest rodzina biologiczna. Nie zawsze jednak rodzice są w stanie zabezpieczyć prawidłowe i bezpieczne warunki, nawet gdy udzielane jest im wsparcie służb i instytucji do tego powołanych. Wówczas szansą na bezpieczne i spokojne dzieciństwo jest rodzina zastępcza.
Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji jaką może podjąć każdy człowiek. Przyjąć do własnej rodziny nieswoje dziecko, ofiarować mu swoja miłość i troskę. Dzielić z nim radości i smutki, wprowadzić je w dorosłe życie. To jeden z największych darów jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi.
Na szczęście przybywa ludzi, którzy chcą się podjąć tej szlachetnej misji. Rodziny zastępcze otaczają opieką coraz większą liczbę dzieci. Proces ten przebiega wciąż za wolno i napotyka jeszcze wiele przeszkód. Jak podkreślają rodzice zastępczy „ rodzicielstwo zastępcze to obustronna wymiana – dzieci nie tylko od nas czerpią, ale również nam wiele dają. Uczą cieszyć się z małych rzeczy, cierpliwości i pokory”.
Wspieranie rozwoju wszelkich form rodzicielstwa zastępczego jest w interesie dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych, jak również przyczynia się do rozwoju zdrowego społeczeństwa.

Jeśli macie Państwo w sobie dużo ciepła, miłości oraz chcecie się podzielić swoim domem z dziećmi, które tego potrzebują – zostańcie rodziną zastępczą – skontaktujcie się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu, tel. 16 624-62-88 lub 16 624-62-85.