środa, 21 Sierpień 2019
  • 016 624-62-85
  • ul. Jana Pawła II 17, 37-500 Jarosław

Dzień Promocji Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie Jarosławskim

0

Jak co roku, także w tym, w Powiecie Jarosławskim odbył się Dzień Promocji Rodzicielstwa Zastępczego, zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu. Wydarzenie, które odbyło się 9 września, objął patronatem honorowym starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. Festyn miał miejsce w Opactwie Jarosławskim w ramach VIII Jarmarku Benedyktyńskiego, któremu w tym roku przyświecało hasło „Niepodległa dla wszystkich”.

Jarmark Benedyktyński wpisany jest w Europejskie Dni Dziedzictwa, które mają przypomnieć nam nasze wspólne, zarówno kulturowe, jak i religijne europejskie korzenie. Tradycyjnie już w drugim dniu jarmarku obchodzony jest dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. W tym właśnie dniu gościliśmy przedstawicieli z Węgier, Siedmiogrodu, Słowacji oraz po raz pierwszy w tym roku  – Niemców.

Niedzielne obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele Ojców Dominikanów w intencji dobrodziejów, organizatorów, wolontariuszy i uczestników Jarmarku; przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian oraz Rodzin Zastępczych Powiatu Jarosławskiego. Po nabożeństwie i odśpiewaniu hymnu polskiego, ulicami Jarosławia ruszył orszak kierując się w stronę Opactwa. Pochód otwierała dwudziestometrowa flaga naszej ojczyzny niesiona m.in. przez harcerki ze ZHR. Następnie maszerowali przedstawiciele grup międzynarodowych, promotorzy troski o życie, grupa „Sarmacka Brać” z Zarzecza, przedstawicielki Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich, grupa związana z promocją rodzicielstwa zastępczego oraz wielu mieszkańców Jarosławia.

Po dotarciu na miejsce Jarmarku Benedyktyńskiego rodziny zastępcze wraz z dziećmi i osobami towarzyszącymi, a także przedstawiciele Powiatu Jarosławskiego, Sądu Rejonowego w Jarosławiu oraz zaproszeni goście spotkali się na wspólnym obiedzie, który był okazją do poznania się, rozmów i wymiany doświadczeń. Następnie uczestnicy Dnia Rodzicielstwa Zastępczego przenieśli się w okolice sceny jarmarku, gdzie dzieci z rodzin zastępczych zaprezentowały krótki program artystyczny, a po nim chętnie korzystały z możliwości zabawy na dmuchanym placu zabaw i innych atrakcji.

Podczas całego dnia funkcjonowało stoisko promujące ideę rodzicielstwa zastępczego, obsługiwane przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu.

Studio Radia Fara funkcjonujące w ramach Jarmarku wyemitowało także audycję, której gośćmi były rodziny zastępcze powiatu jarosławskiego wraz z dziećmi oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu – Agnieszka Sikorska. Wszystkich zachęcamy do odsłuchania audycji – http://przemyska.pl/archiwum-mp3/jo-2018-09-09-studio_jarmarku_xmpienkowski_rodziny_zastepczew.mp3 (proszę kliknąć na link).

Celem Dnia Promocji Rodzicielstwa Zastępczego było jak najszersze rozpropagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, gdyż każde dziecko potrzebuje bezwarunkowej miłości, akceptacji i ciepła rodzinnego domu. Nie każde jednak ma szczęście wzrastać od urodzenia w takiej rodzinie. Jest wiele osób, które pragną otworzyć swój dom i rodzinę na przyjęcie dzieci pozbawionych właściwej opieki rodzicielskiej. Jak to zrobić… od czego zacząć… jaką formę wybrać… Czy wystarczy tylko kochać… to tylko niektóre dylematy, z którymi musimy się zmierzyć na początku tej drogi.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest stworzenie warunków do budowania świadomej gotowości przyjęcia dziecka, obdarzenia go miłością, szacunkiem, godnością, pomocą i wsparciem w formie rodziny zastępczej. Aby sprostać tym wymaganiom, należy przejść przez drogę przygotowania, kwalifikacji i oczekiwania. Pełnienie roli rodziny zastępczej to swojego rodzaju misja, którą podejmuje wiele rodzin i wielu się to udaje!

Osoby zainteresowane tematyką rodzicielstwa zastępczego w celu uzyskania niezbędnych informacji zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu, które mieści się w Starostwie Powiatowym przy ul. Jana Pawła II 17, na II piętrze.

Warto zaznaczyć, iż Dzień Promocji Rodzicielstwa Zastępczego nie mógłby się odbyć bez wsparcia i pomocy licznych sponsorów. W propagowaniu jakże ważnej idei rodzicielstwa pomogli nam:

– Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan,

– Otylya Catering,

– Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu,

– Rotary Club Jarosław,

– Kancelaria Komornicza – Bogusław Mazur,

– Fabryka Pieczywa Cukierniczego „San – Pajda” Jarosław,

– Cukiernia Krysia – Widna Góra,

– Tech Project Sławomir Brzoza – Koniaczów

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Informacja prasowa (tekst, zdjęcia): Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.